Основците утре ќе го добијат шампионот во ракомет

Радовишани, утре 16.05.2017 година ќе бидат домаќини на завршниот турнир во ракомет за ученици од основните училишта од земјава, во лигата што ја организира Федерацијата на училишен спорт на Македонија.

Повеќе

Шампионскиот трофеј во рацете на фудбалерите на ОУ „Браќа Миладиновци“ од Струга

Фудбалерите на ОУ „Браќа Миладиновци“ од Струга го освоија првото место на државното првенство во фудбал за основите училишта, што го организира Федерацијата на училишен спорт на Македонија.

Повеќе

Фудбалерките на „Брицо“ најдобри во Македонија

Женскиот фудбалски тим на ДУФК „Методија Митевски – Брицо“ го освои првото место на државното првенство во фудбал за средношколците од Република Македонија, што го организира Федерацијата на училишен на Македонија.

Повеќе

ОУ „Коле Канински“ државен првак во ракомет во женска конкуренција

Ракометниот тим на ОУ „Коле Канински“ од Битола е државен првак во ракомет во женска конкуренција. На вчерашниот (11.05.2017) завршен турнир во Македонска Каменица, ученичките од ОУ „Коле Канински“,го освоија првото место, супериорно совладувајќи ги противниците.

Повеќе

Македонска Каменица домаќин на финалето во ракомет

Општина Македонска Каменица и ОУ „Кирил и Методиј“ овој четврток 11.05.2017 година, ќе бидат домаќини на женските екипи од основните училишта, кои изборија учество на завршниот турнир на државното првенство во ракомет, што го организира Федерацијата на училишен спорт на Македонија.

Повеќе

Основците во петок ќе се борат за титулата во фудбал

Во петок 12.05.2017 година, во општината Старо Нагоричане, ќе се одржи финалниот турнир во фудбал за учениците од основните училишта во Република Македонија.

Повеќе

Финале во фудбал за девојките од средните училишта

Екипите на СОУ „Гоце Делчев“ од Куманово, ДУФК „Методија Митевски – Брицо“ од Скопје, СОУ „Никола Карев“ од Струмица и СОУ „Јане Сандански“ од Битола, во четврток 11.05.2017 година, ќе ги одмерат силите на завршниот турнир во фудбал, по што ќе се знае шампионот за учебната 2016/2017 година, на државното првенство кое го организира Федерацијата на училишен спорт на Македонија...

Повеќе

Пуштена во употреба нова спортска сала во Кратово

Заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски денеска присуствуваше на отворањето на новата спортска сала во состав на основното училиште “Кочо Рацин“ во Кратово, која започна да се гради на почетокот на минатата година.

Повеќе

Резултати од државно првенство во атлетика за средни училишта 2017

Во организација на Федерацијата за училишен спорт, во петокот на Националната арена „Филип 2 Македонски“, се одржа државото првество во атлетика на кое учествуваа 132 ученици: 71 машки и 61 женски од следните градови: Скопје, Куманово, Пробиштип, Струмица, Македонска Каменица, Штип, Свети Николе, Охрид, Гевгелија, Кавадарци и  Велес.

Повеќе

ОУ „Браќа Миладиновци“ шампиони во кошарка

Женскиот тим на ОУ „Браќа Миладиновци“ од Пробиштип е државен првак во кошарка за учебната 2016/2017 година. Тие во петокот 05.05.2017 година во спортската сала на ОУ „Св. Кирил и Методиј“ во Кочани, супериорно ги надиграа своите врснички и заслужено го освоија првото место.

Повеќе