Категорија Насловна

Учениците на СОУ „Никола Карев“ од Струмица најдобри во одбојка на песок

Екипата на СОУ „Никола Карев“ од Струмица е шампион во одбојка на песок во машка конкуренција на Државното првенство, што го организира Федерацијата на училишен спорт на Македонија.

Повеќе

Ученичките на СУГС „Никола Карев“ од Скопје, шампиони во одбојка на песок

Екипата на СУГС „Никола Карев“ од Скопје го освои првото место на Државното првество во одбојка на песок во женска категорија, кое се одржа минатата недела во Скопје.

Второпасирана е екипата на СОУ „Кочо Рацин“ од Велес, додека бронзениот медал им припадна на о...

Повеќе

Познати шампионите во тенис меѓу основците

Тенисерите од основните училишта во Република Македонија, минатиот петок 26.05.2017, вна тениските игралишта кај Градскиот базн „Маркови Кули“ во Прилеп, ги одиграа завршните натпревари на државното првенство, што го организира Федерацијата на училишен спорт на Македонија.

Повеќе

Државен натпревар во џудо за основни училишта

 

Минатата недела во спортската сала на ОУ „Добре Јовановски“ во Прилеп се одржа државниот натпревар во џудо за основни училишта за учебната 2016/2017 година.

Повеќе

Државно првенство во одбојка на песок за средните училишта

Во организација на Федерацијата на училишен спорт на Македонија, на теренот за одбојка на песок на СУГС „Никола Карев“ од Скопје, на 31 мај и на 1 јуни 2017 година ќе одржи Државно првенство во одбојка на песок за средните училишта во женска и машка конкуренција...

Повеќе

Државно првенство во пливање за основни и средни училишта 2017 година

Федерацијата на училишен спорт на Македонија во сорботка со Општинскиот сојуз на училишен спорт – Куманово и Пливачката федерација на Макдонија организира Државното првенство во ПЛИВАЊЕ за ОСНОВНИ И СРЕДНИ Училишта во машка и женска конкуренција. Натпреварите ќе се одржат на 01 Јуни 2017 година ( четврток), во затворен пливачки базен (до Градска спортска сала) во Куманово. Право на

Повеќе

Државно првество во Карате – кати за основците и средношколците

На 01.06.2017 година (четврток) во спортската сала „Партизан“ во Кавадарци, во организација на Федерацијата на училишен спорт на Македонија ќе одржи Државно првенство во Карате – кати за основни и средни училишта во машка и женска конкуренција.

Повеќе

ОУ „Бајрам Шабани“ од Куманово, шампион во женска конкуренција

ОУ „Бајрам Шабани“ од Куманово го освои првото место на Државното првенство во фудбал во женска конкуренција, кое се одржа на 23.05.2017 година во Струмица.  Ученичките на ОУ „Бајрам Шабани“, до трофејот стигнаа по изведување на пенали, откако регуларниот дел од натпреварот против домаќинот ОУ „Сандо Масев“ од Струмица, заврши без победник.

Повеќе

Резултати од Државно првенство во атлетика за основни училишта 2017 година

Резултати атлетика за основни училишта

Повеќе

Државно првество во тенис за средните училишта

Федерацијата на училишен спорт на Македонија во соработка со Општинскиот сојуз на училишен спорт Кочани, организира Државно првенство во тенис за средните училишта во машка и женска конкуренција. Државното првенство ќе се одржи на 30 Мај 2017 год. (вторник) во Кочани на Тениските игралишта кај Градскиот стадион...

Повеќе