Почнува државното првенство во одбојка за средношколците

Од четврток (30.03.2017 година) до сабота (01.04.2017 година) во спортската сала на СОУ „Мирче Ацев“ во Прилеп, ќе се одржат финалните натпревари на државното првенство во одбојка за средношколците.

Повеќе

Ракометарите ги играат завршните натпревари

Учениците од СОУ „Гоце Делчев“ од Валандово, ќе бидат домаќини на завршните натпревари на државното првенство во ракомет за средношколци, што се одржува во организација на Федерацијата за училишен спорт на Македонија.

Повеќе

Основците ќе се натпреваруваат за медали во борење

Во четврток (30.03.2017 година) во спортската сала „25 Мај“ (мала сала) во Радовиш ќе се одржи државното првенство во борење за ученици од основните училишта во Република Македонија. Право на учество имаат учениците родени 2001 година и помлади, односно од шестто до деветто одделение со заверен лекарски преглед не постар од шест месеци. Натпреварувачите покрај овие услови, треба и да се регистрирани во Федерацијата на училишен спорт на Македонија.

Повеќе

Почнува Државното првенство во спортска гимнастика за основни училишта во машка и женска конкуренција

На 24 март 2017 година во спортската сала на ООУ „Тоше Велков – Пепето“ во Кавадарци ќе се одржи Државното првенство во спортска гимнастика за основните училишта во машка и женска конкуренција. Организатор на шампионатот е Федерацијата на училишен спорт на Македонија.

Повеќе

Кошаркарите на СУГС „Никола Карев“ шампиони за учебната 2016/2017 година

Машката кошаркарска екипа на СУГС „Никола Карев“ од Скопје е шампион во средношколската лига, која ја организира Федерацијата на училишен спорт на Македонија, во соработка со Министерството за образование и наука.
Тие изминатиов викенд на теренот на ДУФК „Методија Митевски – Брицо“ во Скопје, без ниту еден пораз  успеаја да се закитат со златниот медал, победувајќи ја во финалето екипата на домаќинот. Третото место им припадна на учениците од СОУ „Љупчо Сантов“ од Кочани, додека за фер-плеј екипа беа прогласени кошаркарите на СОУ „Таки Даскало“ од Битола.

Повеќе

Почнуваат финалните натпревари во кошарка за средношколците

Финалните натпревари на државното првенство за средношколци, кое е во организација на Федерацијата за училишен спорт, ќе се одигруваат од 16 март до 18 март годинава, на терените на ДУФК „Методија Митевски – Брицо“ во Скопје.

Повеќе

Ученичките од ДУФК „Методи Митевски Брицо“ шампион во футсал

Ученичките од ДУФК „Методи Митевски Брицо“ го освоија првото место во футсал на државното првенство кое изминатиов викенд се одржа во СОУ „Никола Карев“ во Струмица. До шампионскиот трофеј  дојдоа без пораз, односно во четирите одиграни натпревари, тие постигнаа максимален резултат.

Повеќе

Финални државни натпревари во футсал – женска конкуренција

Од 9 март до 11 март 2017 година во училишната спортска сала на СОУ „Никола Карев“ од Струмица ќе се одржат финалните натпревари во футсал за учениците од средните училишта во Република Македонија, во женска конкуренција.

Повеќе

Финални државни натпревари по одбојка во женска конкуренција

Од 9 март до 11 март, СОУ „Јосип Броз Тито“ од Битола, ќе биде домаќин на финалните натпревари на државното првенство во одбојка за учениците од средните училишта во Република Македонија, во женска конкуренција. За првото место покрај домаќинот, ќе се натпреваруваат и СУГС “Раде Јовчевски – Корчагин“

Повеќе

СОУ „Ристе Ристески Ричко“ од Прилеп државен првак во футсал

Учениците од СОУ „Ристе Ристески – Ричко“ од Прилеп го освоија првото место во футсал во рамките на државното првенство за учениците од средните училишта во Република Македонија, откако во финалето одржано во СОУ „Методи Митевски Брицо“ од Делчево ја совладаа екипата на СОУ „Никола Карев“ од Струмица со 4:5 по изведување на пенали, откако во регуларниот дел, екипите одиграа нерешено 2:2...

Повеќе